Zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie i temperaturę w pokoju dziecka

Odpowiednia temperatura i nasłonecznienie w pokoju dziecka ma olbrzymi wpływ na jego funkcjonowanie. Szczególnie ważne jest to w przypadku niemowląt, dla których warunki w pokoju muszą być wręcz idealne. W zimne dni maluchy mogą zmarznąć i się wychłodzić natomiast podczas szalejących za oknem upałów – nadmiernie się zgrzać.

  1. Jakie są wskazania dla temperatury w pokoju dziecka?
  2. Jakie powinno być nasłonecznienie w pokoju dziecka?

Jakie są wskazania dla temperatury w pokoju dziecka?

Temperatura w pokoju dziecka powinna być inna w ciągu dnia i nocy. Przyjmuje się, że optymalnymi wartościami w pomieszczeniu, w którym śpi niemowlę powinny być wskazania w granicach 20 – 23 stopni Celsjusza w dzień. Natomiast w ciągu nocy wystarczy je obniżyć o około dwa stopnie. W opinii wielu ludzi można usłyszeć, że pokoju malucha nie powinno się wietrzyć, jednak jest to błędne myślenie.

Wpuszczenie świeżego powietrza do pokoju spowoduje, że niemowlę będzie lepiej oddychać. Zbyt długo niewietrzone pomieszczenie powoduje powstawanie dusznego i ciężkiego powietrza, które niekorzystnie wpływa na maluchy. Wraz z wiekiem temperatura powinna ulegać zmianie.

W przypadku, gdy dziecko będzie miało już roczek, wartości na termometrze nie powinny przekraczać 22 stopni w ciągu dnia i 20 stopni w ciągu nocy. Bardzo ważne jest także, aby nie narażać go na nagłe zmiany temperatury i przeciągi oraz nie stawiać łóżeczka w pobliżu kaloryfera.

Jakie powinno być nasłonecznienie w pokoju dziecka?

Światło słoneczne nie powinno być ograniczane dziecku, które nie śpi w danej chwili i jest aktywne. Promienie słońca dostarczają organizmowi niezbędnej witaminy D oraz dodają energii, poprawiają samopoczucie i ułatwiają koncentrację maluchowi. Trzeba jednak być czujnym, szczególnie w upalne dni, gdy słupek rtęci znajduje się bardzo wysoko.

W takim przypadku najlepiej jest zasłaniać okna między godziną 11 a 14, gdyż wtedy słońce najmocniej grzeje. W innym przypadku może nastąpić zbyt duże nagrzanie się pomieszczenia, a aktywny maluch może ulec przegrzaniu, co dla niego może być nawet niebezpieczne. W porze spania warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia.

Światło słoneczne pełni funkcję regulatora rytmu aktywności. Dlatego w nasłonecznionym pomieszczeniu dzieci niezbyt chętnie chodzą spać. Wystarczy jednak opuścić rolety lub zasłonić żaluzje. Maluch powinien szybciej zasnąć w takim pomieszczeniu, gdyż jego organizm zacznie wytwarzać melatoninę, która odpowiedzialna jest za sen.

Dodaj komentarz