Ile kosztuje domek na drzewie i jak go zrobić?

Domki na drzewie to marzenie wielu dzieci. Niestety nie wszystkie mają możliwość je mieć, ponieważ ogranicza je brak ogrodu, aczkolwiek alternatywą może być działka ogrodowa. W obu przypadkach trzeba jednak zdać sobie sprawę, że stworzenie takiej „nieruchomości” wymaga pracy i nakładów finansowych.

  1. Na jakim drzewie zbudować domek?
  2. Podstawowe kwestie związane z budową domku na drzewie
  3. Ile kosztuje domek na drzewie?

Na jakim drzewie zbudować domek?

Chcąc zacząć budowę domku trzeba przede wszystkim wybrać drzewo, które będzie spełniało kilka ważnych wymagań. Oczywiste jest, że nie może to być pierwsze lepsze drzewko, które rośnie w ogrodzie. Te, na którym będzie domek musi być przede wszystkim twarde, wytrzymałe i zdrowe, gdyż tylko ono może zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a także wesprze całą konstrukcję.

Drzewo nie może być chore, zaatakowane przez pasożyty, czy korniki, ponieważ nie będzie w stanie na dłuższą metę utrzymać ciężaru domku oraz dzieci się w nim bawiących. Najlepszymi do wyboru są zazwyczaj dąb, buk, klon, jabłoń oraz jodły, które mają gruby pień. Ponadto powinny one charakteryzować się rozłożystą koroną oraz głębokim ukorzenieniem.

Podstawowe kwestie związane z budową domku na drzewie

Budowa domku na drzewie nie wymaga specjalnych pozwoleń na budowę, jak to jest w przypadku większych inwestycji. Należy jednak wziąć pod uwagę dobro sąsiadów, którym pomysł postawienia takiej konstrukcji może się nie spodobać. Ponadto wszelkie informacje związane z innymi zezwoleniami są dostępne w urzędzie gminy.

Sąsiedzi jednak mogą zgłaszać swoje sprzeciwy do miejscowych władz. Powodem jest to, że domek znajduje się na pewnej wysokości, przez co może to zakłócać ich spokój, prywatność, a także zakrywać widok z okien. Osoba zgłaszająca swoje zażalenia, przy odpowiednim uzasadnieniu może doprowadzić do tego, że urzędnicy nakażą przeniesienie konstrukcji w inne miejsce ogrodu.

Ile kosztuje budowa domku na drzewie?

Koszt budowy domku na drzewie może być zróżnicowany. Wpływ na niego ma wiele czynników. Cena materiałów, powierzchnia oraz sposób budowy to główne aspekty, które powinny być brane pod uwagę podczas obliczania wysokości kosztów. Jeśli tata ma niezbędne sprzęty, to całkowita kwota może się zamknąć w kilkuset złotych.

Na rynku są także firmy, które specjalizują się w stawianiu domków na drzewie. Tutaj jednak trzeba wiedzieć, że ceny zaczynają się od około dwóch tysięcy. Budowa takiej konstrukcji wydaje się prosta, ale wymaga przede wszystkim poświęcenia sporo czasu i wysiłku.

Dodaj komentarz