Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Szeroki asortyment zabawek dla dzieci sprawia, że rodzice często popadają w zakłopotanie. Wybór odpowiedniej jest niezwykle ważny, gdyż od początku życia malucha kształtuje jego rozum, a także rozwija zdolności manualne oraz poznawcze. Do tego sprawia wiele radości. Jak więc wybrać najlepszą zabawkę dla swojego dziecka?

  1. Po co jest kupowana zabawka?
  2. Dla kogo jest kupowana zabawka?
  3. Bezpieczna zabawka dla dziecka

Po co jest kupowana zabawka?

Wybór odpowiedniej zabawki nierzadko bywa trudny. Szeroki asortyment najróżniejszych modeli na sklepowych półkach wcale nie ułatwia zadania. Jednym z podstawowych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać jest “po co w ogóle kupujemy zabawkę?”.

Najprościej mówiąc musimy skupić się na jej celu przeznaczenia. Jedne będą tylko rozbawiać, inne usypiać, a jeszcze inne edukować. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie nauka poprzez zabawę, jednak wszystko zależy także od wieku dziecka.

Dla kogo jest kupowana zabawka?

Zabawka powinna być przede wszystkim dostosowana do wieku i upodobań dziecka. Oczywiste jest, że co innego będzie interesować niemowlaka, a co innego kilkulatka, który ma już swoje pierwsze dni w przedszkolu za sobą. Trzeba także pamiętać, że niektóre zabawki przeznaczone są dla dzieci, które osiągnęły pewny wiek. Producenci taką informację zawsze umieszczają na opakowaniu.

Bardzo ważne jest dobranie zabawki poziomem trudności do wieku malucha. Dla niemowlaków polecane są te o wyrazistych kolorach, które z łatwością przykują jego uwagę. Nieco starsze dzieci powinny do zabawy dostawać proste klocki, o różnych kształtach i fakturach, a ponadto być bardzo wytrzymałe. Dla maluchów już kilkuletnich idealnym rozwiązaniem będą zabawki, które będą rozwijać ich zdolności manualne, takiej jak rozbudowane zestawy klocków, czy też rowerki biegowe, które pomogą rozwinąć także ich koordynację ruchową.

Bezpieczna zabawka dla dziecka

Zabawka dla dziecka musi przejść szereg testów, które udowodnią i zagwarantują jej bezpieczeństwo. Spełnienie wszystkich wymogów jest niezwykle ważne i priorytetowe, gdyż chodzi o zdrowie, a niekiedy nawet życie maluchów. Zabawka powinna więc być kupowana od sprawdzonych dostawców, a najlepiej od renomowanych producentów, którzy na swoich opakowaniach zamieszczają znak CE świadczący o spełnieniu wymogów bezpieczeństwa.

Nie zaleca się kupować zabawek niewiadomego pochodzenia ani ze sklepów tak zwanych „no name”. Podstawą jest posiadanie licznych certyfikatów i licencji, ich brak może świadczyć o tym, że gadżety dla maluchów są wykonane z nieodpowiednich materiałów, które mogą im szkodzić.

Dodaj komentarz