Klocki konstrukcyjne dla dzieci

Zabawa klockami to chyba najprostsza czynność, jaką może wykonywać dziecko. Bez względu na wiek cieszą się one dużym uznaniem wśród maluchów. Można jednak rozróżnić kilka rodzajów tego typu zabawek. Jednym z nich są klocki konstrukcyjne, które pozwalają tworzyć niezwykle realistyczne obiekty.

  1. Klocki konstrukcyjne i ich zalety
  2. Jakie są rodzaje klocków konstrukcyjnych?
  3. Jak wybrać klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne i ich zalety

Klocki konstrukcyjne to potocznie mówiąc “wyższa szkoła jazdy”. Wymagają nieco więcej umiejętności i zdolności manualnych oraz większej wyobraźni. Ich główną cechą charakterystyczna jest to, że się ich nie układa, ale montuje ze sobą w konkretny sposób.

Klocki konstrukcyjne jak każde inne rozwijają bardzo dobrze wyobraźnię dzieci oraz wzbudzają ciekawość i świetnie ćwiczą motorykę. Ich montaż jest znacznie trudniejszy, ale dzięki specjalnej konstrukcji można je ze sobą łączyć w najróżniejszych konfiguracjach. Rodzice powinni także wiedzieć, że taka zabawka wymaga większej cierpliwości, a zbyt małe elementy i stopień trudności mogą zniechęcić malucha do zabawy oraz zagrażać jego zdrowiu.

Jakie są rodzaje klocków konstrukcyjnych?

Klocki konstrukcyjne mogą być produkowane w różnych wielkościach oraz z różnego rodzaju materiału. To właśnie ze względu na ten drugi czynnik można podzielić je na drewniane, plastikowe i metalowe. Drewniane klocki konstrukcyjne są lżejsze, a do ich łączenia wykorzystywane są drewniane śrubki i nakrętki. Dla dziecka jest to zabawa w małego konstruktora, który za ich pomocą może zbudować domek, czy samochód. Z racji tego, że są lżejsze są także bardziej bezpieczne dla maluchów.

Metalowe klocki konstrukcyjne przeznaczone są dla nieco starszych dzieci. Ważą znacznie więcej niż ich drewniany odpowiednik. Również sposób łączenia jest inny, gdyż wymaga metalowych części. Natomiast plastikowe klocki to najprostsze dostępne zabawki na rynku w tej kategorii. Zazwyczaj mają one duże rozmiary i proste kształty, dzięki czemu łatwiej się je łączy. Można je montować za pomocą rzepów, magnesów lub standardowo na wcisk.

Jak wybrać klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne powinny być wybierane odpowiednio do wieku dziecka. Im ono starsze, tym trudniejszy rodzaj może układać. Ponadto maluchy najszybciej rozwijają swoją wyobraźnię przy prostych elementach. Decydując się na któryś z rodzajów klocków należy zwrócić uwagę na ich wielkość, elementy łączenia, czy posiadają wymagane atesty, jeśli były malowane farbami.

Ważne jest także ich wykończenie, gdyż nie powinny mieć żadnych ostrych elementów, którymi dzieci mogłyby się skaleczyć. Wybierając klocki konstrukcyjne rodzic powinien skorzystać z oferty sprawdzonej firmy, gdyż są o wiele bardziej bezpieczne i lepszej jakości.

Dodaj komentarz