Co może zwiastować uporczywe drapanie się dziecka?

Świąd u dzieci nie występuje zbyt często jednak zdarzają się przypadki, kiedy dziecko nieustannie się drapie. Zazwyczaj jest to spowodowane nadmierną suchością skóry, ale czasami może także zwiastować inne choroby dermatologiczne. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów należy jak najszybciej udać się z maluchem do pediatry w celu zdiagnozowania przyczyny uporczywego drapania.

Atopowe zapalenie skóry przyczyną uporczywego drapania

Jedną z najczęstszych chorób, które objawiają się poprzez uporczywe drapanie to AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry. Przyczyną jego wystąpienia są alergeny i substancje uczulające dziecko, które znajdują się w jego otoczeniu. Podłoże AZS jest ma zazwyczaj podłoże genetyczne i pojawia się już we wczesnych latach dzieciństwa. Jego leczenie jest długie i uciążliwe.

Substancje znajdujące się w kosmetykach do pielęgnacji ciała, pot, czy też wełniane ubrania mogą znacznie bardziej zaostrzyć stan zapalny pojawiający się na skórze. Małe dzieci nie są w stanie opanować trapiącego je świądu, dlatego ich bardzo częstą reakcją jest uporczywe drapanie się.

Uporczywe drapanie się dziecka – pasożyty i alergia

Innym bardzo częstym powodem uporczywego drapania się dziecka jest alergia, która wywołana może być kontaktem ze zwierzęciem, czy zjedzeniem posiłku. W takim przypadku niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki alergologicznej, która wskaże przyczyny pojawienia się świądu. Kolejną czynnością jest wyeliminowanie szkodliwej substancji lub czynnika wywołującego reakcję alergiczną oraz zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Bardzo częstą przyczyną uporczywego drapania się dziecka są pasożyty. Świerzb, bo tak nazywa się następstwo choroby, dziecko może złapać poprzez kontakt z rówieśnikami. Intensywny świąd nasila się w szczególności w godzinach nocnych. Pasożyt z reguły atakuje miękkie fałdy skóry i dłonie. Leczeniu, które polega na zastosowaniu środków farmakologicznych musi się poddać najbliższa rodzina chorego.

Uporczywe drapanie przez suchość skóry

Sucha skóra to kolejny częsty powód drapania się dzieci. Dokuczliwy świąd można jednak w bardzo prosty i szybki sposób zredukować, a nawet zniwelować, poprzez stosowanie kremów nawilżająco-natłuszczających zwanych emolientami.

Ich działanie przynosi niemal natychmiastową ulgę. Ponadto odbudowywana jest bariera ochronna skóry, która dodatkowo jest nawilżana. Nadmierna suchość skóry jest bardzo często spotykanym zjawiskiem u najmłodszych dzieci.

Dodaj komentarz