Co to jest skaza białkowa u dziecka?

Skaza białkowa naprzemiennie nazywana jest także skazą pokarmową. Wywoływana jest ona przez układ pokarmowy dziecka, który nie toleruje białka, przez co wywołuje uczulenie. Nie jest ona jednak groźna dla zdrowia i życia najmłodszych, jednak niezbędne jest w takim przypadku zmienienie nawyków żywieniowych oraz szczególne zadbanie o ich skórę, która wymaga znacznie innej pielęgnacji.

Co to jest skaza białkowa?

Skaza białkowa objawia się uczuleniem na białko znajdujące się w krowim mleku, jednak do alergii może dojść także poprzez karmienie dziecka mlekiem matki. Najczęściej pierwsze objawy występują około drugiego i trzeciego miesiąca życia malucha. Zazwyczaj rodzice nie wiedzą, co jest przyczyną wywoływania uczulenia, a to właśnie matka w pierwszej kolejności powinna odstawić produkty mleczne i zmienić dietę.

Skaza białkowa może występować również po spożywaniu przez niemowlaka białka innego pochodzenia jak jaja, ryby, czy też mięso. Najczęściej ustępuje ona około trzeciego roku życia, aczkolwiek w wyjątkowych przypadkach może się ona utrwalić na całe życie.

Jakie są przyczyny skazy białkowej?

Skaza białkowa powstaje wskutek nietolerancji białka znajdującego się w mleku krowim. Występuje w postaci alergii i jest to normalna reakcja organizmu na substancje, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka. W tym przypadku proteiny konkretnego pochodzenia traktowane są jak wirusy, który należy niezwłocznie zwalczyć. Mechanizm obronny wywołuje więc stan zapalny, dzięki któremu chce się pozbyć intruzów z organizmu.

Najczęściej skaza białkowa dotyka dzieci, które mają większe predyspozycje spowodowane tym, że ich rodzice są alergikami i nie musi to być uczulenie na proteiny. Warto jednak nadmienić, że nawet gdy oboje są zdrowi skaza pokarmowa może także się pojawić.

Jak leczyć skazę białkową?

Skaza białkowa jak większość uczuleń związanych z substancjami zawartymi w pożywieniu wymaga znacznych zmian w diecie. W tym przypadku nie stosuje się leczenia farmakologicznego, a jedynie wprowadza jego zachowawczy zamiennik. Ponadto ważne jest, aby w trakcie „wychodzenia” z tej dolegliwości stosować również specjalne kremy do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka.

Jeśli jest to niemowlę, które przyjmuje pokarm matki, to w tym przypadku ona jest zmuszona do restrykcyjnych zmian żywieniowych. Gdy jednak maluch przyjmuje gotowe posiłki należy je niezwłocznie zmienić na inne, które nie mają w swoim składzie białka konkretnego pochodzenia. Trzeba także pamiętać, że dieta eliminacyjna nie gwarantuje natychmiastowych rezultatów, które zazwyczaj pojawiają się po około miesiącu.

Dodaj komentarz