Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie

Gazy u noworodka to zjawisko powszechne, gdyż spotyka się ja u każdego dziecka. Zazwyczaj spowodowane są beztlenową fermentacją zachodzącą w jelitach przez znajdujące się tam bakterie. Podczas tego procesu wytwarzany jest metan, wodór oraz dwutlenek węgła, które muszą zostać wydalone z organizmu. Gazy można zauważyć praktycznie u każdego noworodka, który jest karmiony mlekiem matki.

Jakie są objawy gazów u noworodka?

Gazy u noworodka zazwyczaj objawiają się wzdętym i twardym brzuszkiem dziecka. Ponadto można również zaobserwować ulewanie się pokarmu, bóle brzuszka, a także częste odbijanie. Dodatkowo objawom tym może towarzyszyć jeszcze biegunka lub charakterystyczne przelewanie się pokarmu w żołądku.

Występowanie gazów u noworodka nie powinno być jednak okazją do paniki, gdyż nie muszą one wcale oznaczać choroby dziecka. Jeśli uwalnianym gazom nie towarzyszy brzydki zapach można domniemać, że ich podłożem jest usprawnianie się perystaltyki jelit. Gdy jednak jest inaczej, może to oznaczać nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego malucha.

Co jest przyczyną gazów u noworodka?

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania gazów u noworodka jest wystąpienie kolki jelitowej. Ponadto do ich powstawania przyczynia się także zła technika karmienia, przez co dziecko połyka także spore ilości powietrza, które gromadzi się w jego przewodzie pokarmowym. Do innych przyczyn zaliczyć można jeszcze:

  • mlekotok – hiperlaktacja, spowodowana tym, że dziecko wypija za dużo mleka początkowego podczas karmienia piersią, w którym zawarta jest największa ilość laktozy, a nie końcowego
  • schorzenia w obrębie układu pokarmowego – może to być nieżyt żołądka lub celiakia, czy też choroba uchyłkowa jelita
  • brak flory bakteryjnej
  • nietolerancja laktozy

Ponadto gazy u noworodka mogą występować poprzez przyjmowanie niektórych leków przez matkę karmiącą piersią. Natomiast w przypadku, gdy maluch spożywa pokarm zmodyfikowany może dochodzić wtedy także do zaparć i kolek towarzyszących gazom.

Jak leczyć gazy u noworodka?

Leczenie gazów u noworodka opiera się na zastosowaniu sprawdzonych metod domowych. Wystarczy odpowiednio ułożyć dziecko, aby znacznie łatwiej mogły odchodzić gazy. Jeśli jednak występują one zbyt często lub zapach jest bardzo nieprzyjemny wskazane jest udanie się do lekarza pediatry, który pomoże zdiagnozować przyczynę ich powstawania.

Specjalista w takim przypadku zleca wykonanie morfologii, ultrasonografię przewodu pokarmowego lub badanie kału. Jeśli wystąpią jakiekolwiek dolegliwości chorobowe najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne opierające się na simetikonie oraz herbatkach ziołowych.

Dodaj komentarz