Ciąża, a właściwe dbanie o zęby

Dziewięć miesięcy ciąży to bardzo trudny okres dla kobiet. W tym czasie powinny one zwrócić jeszcze baczniejszą uwagę na swoją dietę, ruch oraz higienę jamy ustnej. Największy nacisk powinno się kłaść na właściwe dbanie o zęby i dziąsła, w przypadku których po rozwiązaniu mogą pojawić się liczne problemy. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa oraz właściwa higiena jamy ustnej.

Jak zapobiegać chorobom zębów w okresie ciąży?

Dbanie o zęby w czasie ciąży jest niezwykle ważne dla przyszłej matki. Bardzo często kobiety uskarżają się na ich wypadanie. Spowodowane to jest nie tylko burzą hormonów, ale także niewłaściwą higieną jamy ustnej. Niezbędne jest więc wprowadzenie kilku ważnych zasad, które pozwolą uchronić kobiety przed przykrymi problemami.

Przede wszystkim ważne jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, jednak czyszczenie powinno się wykonywać miękką szczoteczką, aby uniknąć podrażnień. Nie bez znaczenia jest także czas mycia, który powinien wynosić nie mniej jak dwie minuty. Ponadto do wyczyszczenia szczelin międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych miejsc powinno się używać nici dentystycznych, natomiast pasta w swoim składzie musi zawierać fluor. Najważniejsze są jednak regularne wizyty u stomatologa, który dokładnie obejrzy zęby i w razie konieczności wprowadzi leczenie.

Stomatologia po i w czasie ciąży

Jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej w czasie dziewięciu miesięcy ciąży jest zapalenie dziąseł. Skarżą się na to kobiety, które już wcześniej miały takie problemy. W celu zapobiegania występowania choroby zaleca się regularne usuwanie kamienia nazębnego u dentysty. Warto nadmienić, że często po porodzie pojawia się także próchnica. Spowodowane to jest tym, że dziecko wraz z mlekiem matki wypija niezbędne mikroelementy i witaminy, które odpowiedzialne są za ochronę zębów.

W czasie ciąży zmiany hormonalne mają także duży wpływ na pojawienie się zapalenia dziąseł oraz próchnicy. W konsekwencji tych chorób może dojść nawet do przedwczesnego porodu, a także zainfekowania dziecka. Co do wypadania zębów to można obalić mit, że każda ciąża kosztuje właśnie jeden z nich. Wszystko zależy od właściwej higieny jamy ustnej przed tym okresem. Jeśli była ona odpowiednia, nie ma obaw, że pojawią się ubytki w uzębieniu. Pewne jest jednak to, że po rozwiązaniu kobiety powinny udać się do dentysty, gdyż ustabilizowanie się gospodarki hormonalnej może doprowadzić do defektów oraz chorób zębów.

Dodaj komentarz