Ból biodra w okresie ciąży – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Ból biodra w okresie ciąży dotyka bardzo wiele kobiet w okolicach trzeciego trymestru. Jego intensywność jest różna. U jednych będzie powodował lekki dyskomfort podczas chodzenia, a u innych straszliwy ból, który nie będzie pozwalał nawet spać w nocy, nie wspominając już o swobodnym poruszaniu się po domu.

Najwięcej kobiet skarży się na nasilenie bólu biodra w momencie, kiedy kładą się spać. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zminimalizować uczucie dyskomfortu, ale żeby je zastosować, należy wiedzieć skąd się bierze, a następnie wprowadzić stosowne działania.

Skąd się bierze ból biodra w okresie ciąży?

Ból biodra w okresie ciąży związany jest z gospodarką hormonalną. Wytwarzana w jajnikach i łożysku relaksyna działa na mięśnie rozluźniająco. Tak samo jest z progesteronem, który jest w dużych ilościach wytwarzany w organizmie kobiety. Jest to niezbędny proces, który ma na celu ułatwienie porodu, jednak jego następstwem są kontuzje spowodowane przeciążeniem.

W okresie ciąży kobiety są narażone na zwiększone obciążenie stawów i mięśni. Zmienia się także środek ciężkości, który powoduje, że zarówno kręgosłup, jak i biodra przejmują większy ciężar. Konsekwencją tego są bóle pleców oraz bioder, które pojawiają się w szczególności w późniejszych miesiącach. Dzieje się tak, gdyż masa dziecka w brzuchu przyszłej mamy się zwiększa.

Jak sobie radzić z bólem biodra w okresie ciąży?

Większość kobiet narzeka na ból biodra w momencie, kiedy kładą się spać. Warto wtedy pokombinować z ustawieniem poduszek, tak, aby maksymalnie zniwelować powstały dyskomfort i ból. W sklepach z asortymentem dla przyszłych mam można zakupić także specjalne poduszki, które są wyprofilowane i dopasowane do ciała kobiet w ciąży.

Swoje zastosowanie znajdują również w okresie po rozwiązaniu, kiedy ból nadal jeszcze się pojawia. Nie bez znaczenia jest także pozycja podczas snu, która wpływa na nasilenie lub zniwelowanie bólu biodra. Przede wszystkim nie wolno w tym czasie krzyżować nóg, gdyż spowoduje to jeszcze większy dyskomfort w szczególności o poranku.

Innym równie przydatnym sposobem na radzenie sobie z bólem bioder w okresie ciąży jest wkładanie poduszek między nogi i brzuch, zarówno podczas odpoczynku, jak i krótkiej drzemki. Przerwy przeznaczone na relaks są jak najbardziej wskazane, gdyż pozwalają odpocząć już i tak przeciążonym mięśniom i stawom.

Dodaj komentarz