Opieka nad noworodkiem – jak może pomóc tata?

Pierwsze dni zaraz po porodzie to trudny okres dla świeżo upieczonej mamy. Przy opiece nad noworodkiem niezbędna jest więc pomoc taty, który odciąży matkę i pozwoli jej na zregenerowanie sił przed kolejnym trudnym okresem w życiu. Ponadto zacznie on tym samym budować relację z maluszkiem. Jak więc tata może pomóc mamie w opiece nad noworodkiem?

Wsparcie psychiczne dla młodej mamy

Wsparcie psychiczne ze strony taty jest potrzebne już w okresie ciąży, ale niezwykle ważne staje się tuż po porodzie. Taka pomoc jest bardzo przydatna dla mamy, a w konsekwencji także dla maluszka. Świeżo upieczone rodzicielki bardzo często przechodzą zawirowania hormonalne, które przekładają się na ich nastrój. Można wtedy zaobserwować u nich między innymi spadek samooceny, a także negatywne ocenianie siebie odnośnie wykonywania obowiązków przy dziecku.

Zarówno rodzina, jak i partnerzy nie powinni spłycać i bagatelizować problemu. Przede wszystkim tatusiowie muszą wspierać za wszelką cenę swoje kobiety. Wystarczy kilka słów otuchy, mówienie, że sobie świetnie radzą, czy też częste podkreślanie ile dla noworodka robią. To ma budujący wpływ na matki, a jej dobre samopoczucie wyczuwa wtedy także dziecko.

Wstawanie w środku nocy do noworodka

Każdy rodzic wie, jak trudne bywają pierwsze miesiące pobytu noworodka w domu. Tatusiowie powinni wyręczać mamy podczas nocnego wstawania. Całe dnie spędzane z maluszkiem są dla nich bardzo męczące, a więc należy im się odpoczynek.

Różne pary stosują jednak różne rozwiązania. Niektórzy wstają naprzemiennie w nocy, inni ustalają dyżury. Młodzi ojcowie potrafią się opiekować w nocy dzieckiem równie dobrze, jak mamy, więc w ich obowiązku należy nocne wstawanie do płaczącego malucha.

Przewijanie i karmienie noworodka

Noworodki w głównej mierze żywią się mlekiem matki, jednak nie zawsze. To sprawia, że także tatusiowie mogą je karmić odpowiednimi posiłkami specjalnie przygotowanymi dla maluszka. Ponadto jest to świetna okazja do spędzenia razem więcej czasu. Matka może także przy pomocy laktatora odciągnąć trochę pokarmu, co pozwala nawet przez cały dzień karmić dziecko przez ojca.

Samo podawanie posiłków nie wystarczy. Maluchy również trzeba przewijać. Obecne rozwiązania pozwalają to robić w prosty, szybki i wygodny sposób. Nie powinno więc to być problemem dla młodych tatusiów.

Dodaj komentarz