Żłobek – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Oddanie dziecka do żłobka to stres dla rodziców, ale również dla malucha. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki, która zapewni dziecku odpowiednią opiekę i zadba o każdą sferę rozwoju. Czym kierować się przy wyborze żłobka? Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę?

Wybór żłobka – na co zwrócić uwagę?

Jedną z pierwszych i najważniejszych kwestii w żłobku jest personel. To właśnie ze żłobkowymi „ciociami” nasza pociecha będzie spędzała większość dnia. Dlatego tak istotne jest, aby kadra żłobkowa była wykształcona i posiadała odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Warto zwrócić uwagę czy opiekunki są w stanie zająć dziecko bez użycia zabawek. Dobry żłobek w Łodzi to miejsce, które jest czyste i przestronne. Duże sale, z dużymi oknami, zapewniają miejsce do zabawy wspólnej i indywidualnej. Ważne są także kwestie związane z bezpieczeństwem – mianowicie jak można dostać się do żłobka i jak weryfikowane są osoby, które odbierają malucha z placówki.

Warto także sprawdzić czy dzieci mają dostęp do własnego miejsca do zabaw na świeżym powietrzu, czy muszą bawić się poza placówką.

Wybierając żłobek dla dziecka, warto także zwrócić uwagę na menu. Catering lub własna kuchni to najczęstsze rozwiązania jeśli chodzi o posiłki dla dzieci. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Grunt, by potrafiły się dopasować do alergii pokarmowych dziecka.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze żłobka?

Wybierając żłobek dla swojej pociechy warto zwrócić uwagę na lokalizację. Najlepiej, by placówka była usytuowana blisko miejsca zamieszkania, ewentualnie pracy. Dojazd do placówki nie powinien zajmować zbyt długiego czasu. Chodzi nie tylko o poranne dowożenie dziecka, ale również o sytuacje, gdy „ciocie” żłobkowe zadzwonią i poinformują o konieczności zabrania dziecka, z powodu rozwijającej się choroby. Warto także zwrócić uwagę na oferowane zajęcia. Dobrze, gdy nie ma ich za dużo – dzięki temu dziecko nie jest przemęczone dodatkowymi zajęciami. Najlepiej, gdy są to zajęcia sensoryczne, muzyczne, ruchowe, których zadaniem jest zadbanie o rozwój malucha.

Dodaj komentarz