Ząbkowanie u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Bezzębny uśmiech dziecka potrafi rozczulić niejedną osobę, jednak prędzej czy później pierwsze ząbki muszą mu wyrosnąć. Okres tak zwanego ząbkowania jest dla niego szczególnie trudny, dlatego rodzice często szukają rozwiązań jak mu pomóc w jego przebyciu. Trzeba na początku zdać sobie sprawę, że każdy maluch będzie przechodził ten czas inaczej i inne będą u niego objawy.

Ząbkowanie u dzieci – kiedy to powinno nastąpić?

Nie ma z góry określonego terminu, kiedy dziecko zacznie ząbkować. Spowodowane to jest tym, że jak wiele innych kwestii, tak i ta jest bardzo indywidualna. U jednego malucha pierwsze ząbki mogą zacząć się pojawiać już w piątym miesiącu życia, a u drugiego około pierwszych urodzin.

Ważną informacją dla rodziców powinno być to, że nie mają oni powodów do obaw, jeśli u rówieśników malca okres ząbkowania już się skończył. Niekiedy proces ten jest opóźniony, ale prędzej, czy później następuje. Do lekarza pediatry dziecko powinno trafić z rodzicami dopiero po pierwszym roku życia, jeśli nadal nie zaczął wyrastać żaden ząbek. Przyjmuje się, że pełne uzębienie u maluchów kształtuje się do trzydziestego pierwszego miesiąca ich życia.

Jakie są objawy ząbkowania?

Ząbkowanie ma wiele objawów, lecz do najczęstszych z pewnością można wyróżnić pojawienie się gorączki. Zazwyczaj temperatura wtedy oscyluje w granicach 37,5 – 38 stopni i tuż po wyrośnięciu zęba natychmiast spada. Ponadto maluchy również bardzo często tracą apetyt a ich samopoczucie jest znacznie gorsze, co może objawiać się rozdrażnieniem i częstszym płaczem. Kolejnym objawem świadczącym o ząbkowaniu będzie z pewnością obfite ślinienie.

W tym czasie rodzice powinni szczególną uwagę zwrócić na dziecko, gdyż ślina może podrażniać delikatną buzię malucha. Ważne jest, aby stosować także kremy ochronne do skóry niemowlaków, które łagodzą działanie śliny. Natomiast do nietypowych objawów zaliczyć można:

  • kaszel
  • katar
  • pociąganie się za uszy
  • wysypka

Jak ulżyć dziecku podczas jego ząbkowania?

Ząbkowania to bardzo nieprzyjemny okres dla dziecka, dlatego ważne jest, aby mu w tym ulżyć. W tym celu zaleca się podawanie maluchowi lekko schłodzony gryzak lub grzechotkę specjalnie do tego przeznaczoną.

Ponadto pomocna może okazać herbata rumiankowa, która złagodzi ból. Jeśli naturalne metody nie będą pomagać, wtedy należy zastosować żele na ząbkowanie, które dostępne są w każdej aptece. Ulżyć maluchowi może również paracetamol podany w formie czopka lub syropu.

Dodaj komentarz