Kolka u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Kolka jest dość często występującą dolegliwością u niemowlaków. Zazwyczaj pojawia się około piątego i szóstego tygodnia życia. Pierwsze objawy zauważyć można popołudniami i wieczorami, które charakteryzują się wystąpieniem czerwonych plamek na twarzy dziecka oraz twardym i wzdętym brzuszkiem. Dodatkowo maluch zaczyna nerwowo podkurczać nóżki i głośno płakać. Warto więc wiedzieć, jak w takiej sytuacji zareagować i złagodzić objawy występowania kolki u dziecka.

Jakie są objawy kolki u dziecka?

Kolka u dziecka objawia się najczęściej po porannym karmieniu, a sam atak może trwać nawet kilka godzin. W tym czasie maluch jest zazwyczaj mocno rozdrażniony, trapią go gazy spowodowane wzdęciem brzuszka, a niekiedy może mu się nawet ulewać, czy też dojść do wymiotów.

Kolka u dziecka może być rozpoznana do piątego miesiąca życia, jeśli maluch często płacze, jest rozdrażniony i niespokojny. Może także zdarzyć się tak, że pojawi się ona u starszych dzieci, które ukończyły już szósty miesiąc życia. Najłatwiej kolkę u dziecka rozpoznać poprzez przytulenie go. Jeśli się uspokoi i po chwili znów zacznie płakać, a dodatkowo będą występować wymienione objawy będzie to oznaczało, że maluch dostał ataku.

Przyczyny kolki u dziecka

Przyczyny kolki u dziecka może być wiele, jednak nigdy nie zostały one konkretnie sprecyzowane. Przypuszcza się natomiast, że atak pojawia się na skutek:

  • złej techniki karmienia
  • niedostatecznie wykształconego przewodu pokarmowego
  • niedostatecznie wykształconego układu nerwowego
  • połykania zbyt dużej ilości powietrza przez dziecko
  • skazy białkowej
  • nietolerancji laktozy

Jak widać przyczyn może być i kilka i trudno jest jednoznacznie określić, przez którą z nich występuje kolka. Ponadto niektóre osoby twierdzą, że jej występowanie jest uwarunkowane złym samopoczuciem i rozdrażnieniem matki, co jednak nigdy nie zostało potwierdzone naukowo.

Jak wyleczyć kolkę u dziecka?

Pierwszym sposobem leczenia kolki u dziecka jest przede wszystkim zachowanie spokoju. Niemowlę potrafi bardzo dobrze wyczuć nastrój rodzica. Jeśli będzie on poddenerwowany, atak będzie się przedłużać. W walce z kolką pomaga także przytulanie i noszenie dziecka na rękach z głową znajdującą się wyżej niż reszta ciała.

Drugim skutecznym sposobem jest położenie malucha na brzuchu rodzica. Wyczuwa ono jego bliskość, a ponadto taka pozycja ułatwia również odprowadzanie gazów. Warto także wtedy jeszcze zastosować jedną metodę – położyć niemowlę na plecach i masować jego brzuszek.

Dodaj komentarz