Sprawdź jak wybrać funkcjonalną i wygodną odzież roboczą!

Praca fizyczna, w której bezpieczeństwo to podstawa, wymaga odpowiedniej odzieży roboczej. Takiej, która spełni nasze wymagania, ułatwi nam pracę, a przy okazji będzie wygodna. Wybór takiej nie jest jednak prosty. Sklepy BHP zarzucają nas bardzo dużym wyborem, przez co ciężko wybrać tą odpowiednią – o ile nie wiemy czym się sugerować przy jej kupnie. Czym zatem kierować się, aby kupić odpowiednią odzież roboczą? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie.

Co jest najważniejsze w odzieży roboczej?

To, co będzie dla nas najważniejsze w odzieży roboczej, będzie zależało od naszych osobistych preferencji. Jedni będą potrzebować przewiewnej, a drudzy takiej, która będzie posiadała dużo kieszeni wewnętrznych i zewnętrznych. Na uwadze trzeba mieć warunki pogodowe, w których pracujemy, a także miejsce i rodzaj pracy, który wykonujemy. W pracach remontowo-budowlanych przydałby nam się dobrej jakości kombinezon, okulary ochronne i rękawice. A dodatkowy pas na narzędzia byłby bardzo miłym i funkcjonalnym dodatkiem. Jeżeli kupujemy odzież na własny użytek, warto się zastanowić nad jej przeznaczeniem, a później dopiero wybrać się do sklepu BHP, aby dokonać zakupu.

Co wchodzi w skład odzieży roboczej

Odzież robocza to inaczej komplet ubrania, który ma za zadanie chronić nas przed zabrudzeniem i czynnikami pogodowymi. Możecie być zdziwieni, ale sklepy BHP oferują nawet bieliznę roboczą! Jednak najczęściej wybieraną i kupowaną odzieżą roboczą są:

  • kurtki
  • kombinezony
  • rękawice
  • kaski
  • okulary
  • kamizelki

Głównym zadaniem ww. odzieży roboczej jest przede wszystkim nie dopuścić materiałów do kontaktu ze skórą. Oczywiście ubiór taki ma też dać nam swobodę poruszania się i ułatwić pracę, jeżeli np. posiadają właściwości cieplne.

Materiały, a odzież robocza

W sklepach BHP możemy napotkać odzież roboczą, stworzoną z rozmaitych materiałów. Oczywiste jest, że ubiór będziemy wybierać w zależności od warunków pogodowych czy miejsca pracy, w którym pracujemy. Wybór odpowiedniego materiału pozwoli nam na wyższy komfort użytkowania, oraz na ochronę przed zimnem – jeżeli pracujemy na zewnątrz, np. w okresie zimowym. Dodatkowo można spotkać odzież roboczą, która jest zrobiona z różnych materiałów, jak np. ogrodniczki, które posiadają gumowe wzmocnienia na kolanach, aby ułatwić pracę na kolanach. Jest to bardzo mądre i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu komfort pracy zwiększa się wielokrotnie. Jednak najczęściej spotykane materiały, z której zrobiona jest odzież robocza, to:

  • włókna sztuczne — Jest to materiał oddychający, który ułatwia oddawanie potu. Idealnie sprawdzi się w miejscach o wysokiej temperaturze i wilgotności,
  • nieoddychające tworzywa sztuczne – Materiał ten jest nieprzewiewny i najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania płaszczy przeciwdeszczowych.
  • bawełna – Najczęściej wykorzystywany materiał w odzieży roboczej. Perfekcyjnie sprawdzi się w miejscach o średniej temperaturze i wilgotności.

Przy wyborze odzieży roboczej pamiętajmy o własnych preferencjach oraz naszych wymaganiach. Najlepiej jest dobrać ubiór do pracy, mając na względzie wykonywaną przez nas pracę i warunki pogodowe. Nie stosowne byłoby używanie nieoddychającej odzieży roboczej, jeżeli pracujemy jako spawacz.

Dodaj komentarz