Jakie są najlepsze zasoby i narzędzia do nauki kodowania dla dzieci?

Naukę kodowania mogą rozpocząć nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Edukacja pozwala bowiem zdobyć umiejętności, które będą bardzo przydatne w dalszej karierze naukowej bądź na rynku pracy. Niemniej jednak należy trafnie dobierać narzędzia, tak aby dziecko łatwiej przyswajało wiedzę. Które z nich są najlepsze?

Dlaczego nauka tradycyjnymi metodami nie jest dobrym rozwiązaniem?

Przygodę z programowaniem mogą rozpocząć nawet kilkulatki, jednak nie ulega wątpliwości, że tym tematem trzeba je po prostu zainteresować. Tradycyjne formy zdobywania wiedzy, takie jak nauka z książek czy wykłady nie przyczyniają się do tego, że maluch chce doskonalić swój warsztat. W tym wieku istotna jest przede wszystkim nauka poprzez poznawanie i zabawę. Umiejętności kodowania nie można zdobyć w kilka dni, dlatego ważne, aby w trakcie tego procesu proponować dziecku różne metody, które zainteresują go tematem.

Kodowanie z robotem

Nauka kodowania staje się efektywna, gdy z pomocą dziecku przychodzi robot Photon. Z pozoru wygląda on jak zwykła zabawka, jednak w rzeczywistości dziecko może zaprogramować go na wiele sposobów, a jedynym ograniczeniem jest tutaj jego wyobraźnia. Robot edukacyjny (https://mojebambino.pl/1126/Roboty-edukacyjne) staje się ponadto prawdziwym towarzyszem dziecka, gdyż wykonując kolejne zadania, zbiera cenne doświadczenia, które może później wykorzystać w odpowiedni sposób. Co ważne, robot edukacyjny stanowi doskonałe rozwiązanie już dla dzieci od 6. roku życia, w przeciwieństwie do innych pomocy, które dedykowane są starszym dzieciom.

Aplikacje do nauki kodowania

Dzieci bez problemu radzą dziś sobie z obsługą smartfona, jednak warto zadbać o to, by czas spędzony przed jego ekranem był przede wszystkim produktywny. W tym celu rodzic może pobrać na telefon specjalne aplikacje, które służą między innymi do nauki kodowania. Aplikacja powinna być dostosowana do wieku pociechy oraz poziomu wiedzy, jaki posiada.

Platformy i strony internetowe

Kodowanie dla dzieci powinno mieć przede wszystkim wymiar praktyczny, dlatego dobrze, jeśli maluch może na bieżąco doskonalić posiadane umiejętności. W tym celu warto zaproponować mu różnego typu platformy oraz strony internetowe dedykowane właśnie uczącym się programowania. Stanowią one niejako rozszerzoną wersję aplikacji, która z oczywistych względów daje ograniczone możliwości nauki i praktykowania. Korzystanie ze stron internetowych pozwala dzieciom efektywnie spędzać wolny czas, a jednocześnie daje rodzicom czy nauczycielowi możliwość kontrolowania postępów, jakie czyni pociecha.

Dodaj komentarz