Jakie działanie mają ceramidy w kosmetykach dla dzieci?

Ceramidy w kosmetyce występują w takich preparatach jak: kremy do twarzy, sera, odżywki do włosów czy kremy pielęgnujące dłonie i paznokcie. Pojawiają się także jako ważny składnik kosmetyków dla dzieci. Jak wybierać kosmetyki dla dzieci? Dlaczego ceramidy są ważnym składnikiem produktów do pielęgnacji najmłodszych?

Czym są ceramidy?

Ceramidy są powszechnie nazywane cementem międzykomórkowym. Występują w wewnętrznej warstwie naskórka. Są to związku z grupy lipidów. Ich zadaniem jest ochrona skóry przed nadmierną utratą wody. Uszczelniają kolejne warstwy skóry, zapewniając jędrność i blask skóry.

Wraz z wiekiem, a także w wyniku stresu i złego stylu życia zmniejsza się liczba ceramidów w skórze. To z kolei powoduje szereg nieprzyjemnych skutków, jakimi jest przesuszenie i odwodnienie skóry, podrażnienie, pogorszenie jej kondycji i wyglądu. Ceramidy w kosmetykach mają za zadanie uzupełnić ich niedobór w skórze. Dzięki temu skóra jest nawilżona, jędrna, elastyczna. Łagodzą podrażnienia i działają kojąco na skórę. Dlatego też ich występowanie w kosmetykach dla dzieci jest tak pożądane.

Ceramidy w kosmetykach dla dzieci

Struktura skóry dziecka jest zupełnie inna niż dorosłego. Przede wszystkim jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Wybór odpowiednich kosmetyków to klucz do zapewnienia jej odpowiedniej pielęgnacji, zabezpieczającej delikatna dziecięcą skórę. Wybierając kosmetyki dla dziecka, warto zwracać uwagę na trzy kwestie. Po pierwsze to posiadane atesty, z których najważniejszy to atest Instytutu Matki i Dziecka. Po drugie kosmetyk musi być dobrany do wieku dziecka. Inne wymagania ma skóra noworodka, a inne skóra trzylatka. Po trzecie – ważny jest skład. Kosmetyki dla dzieci nie powinny posiadać konserwantów, silikonów, parabenów, barwników. Bogate w ceramidy kosmetyki dla dzieci to najlepszy wybór.

Ceramidy dbają o prawidłowe nawilżenie skóry. Dziecięca skóra jest skłonna do szybkiego wysuszania, a to najprostsza droga do wszelkich podrażnień. Dlatego też obecność ceramidów pozwala odpowiednio zabezpieczyć skórę przed utratą wody. Dodatkowo ceramidy, chronią naskórek przed działaniem czynników zewnętrznych. Stąd też konieczność sięgania po kosmetyki z ceramidami latem i zimą.

Ceramidy w kosmetykach łagodzą działanie AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, które charakteryzuje się wysuszeniem skóry. Wprowadzanie ceramidów do pielęgnacji zwiększa nawilżenie i usprawnia procesy regeneracyjne. Dzięki temu niweluje uporczywe dolegliwości ze strony AZS.

Ceramidy to drogocenne substancje, które pozwalają pielęgnować delikatna skórę dziecka. Przede wszystkim zabezpieczają ją i chronią przed nadmierną utratą wody.

Dodaj komentarz