Cukrzyca u kobiet w ciąży

Cukrzyca to choroba, która może objawić się już we wczesnych latach, a także podczas okresu ciąży. Wiele kobiet uważa, że będą chorować do końca życia, a inne obawiają się o zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Cukrzyca to także powikłania związane z ciążą i o tym niestety trzeba mówić, aby wszystkie przyszłe mamy miały tego świadomość.

Co wpływa na ryzyko pojawienia się cukrzycy w ciąży?

Jakie są skutki cukrzycy u kobiet w ciąży?

Jak leczyć cukrzycę u ciężarnych kobiet?

Co wpływa na ryzyko pojawienia się cukrzycy w ciąży?

Cukrzyca u kobiet jest powikłaniem ciąży, z którym wiele kobiet musi się zmierzyć. Ważne jest jej wczesne wykrycie, a pojawia się zazwyczaj w trzecim trymestrze. Dlatego właśnie w okresie między 24 a 28 tygodniem wykonywane są doustne testy obciążenia glukozą. Co wpływa na pojawienie się tej choroby?

Do czynników, które mają istotny wpływa na powikłania ciąży cukrzycą można zaliczyć:

wiek

kolejna ciąża

cukrzyca w rodzinie

wysoki wskaźnik BMI przed ciążą

urodzenie poprzedniego dziecka o masie większej niż 4 kilogramy

Kobiety powinny więc poddawać się badaniom przesiewowym, które wykluczą lub zdiagnozują cukrzycę. Nie ma też znaczenia, czy wcześniej miały one problemy z gospodarką węglowodanową, czy nie. Ważne jest także, aby przed ciążą doprowadzić swoją masę ciała do wartości optymalnych, gdyż później może być już za późno.

Jakie są skutki cukrzycy u kobiet w ciąży?

Kobiety, które u ginekologa dowiadują się o pojawieniu się cukrzycy, bardzo często zadają pytanie o jej wpływ na zdrowie dziecka. Niestety może ona powodować poważne powikłania w czasie ciąży i porodu, aczkolwiek stosując się do zaleceń lekarza, można je zminimalizować praktycznie do zera. Wszystkie nieprawidłowości pojawiają się dopiero w momencie zaprzestania samokontroli.

Skutkiem tego może być przedwczesny poród, cesarskie cięcie lub urodzenie dziecka o wysokiej masie, która nierzadko przekracza 4 kilogramy. Warto zaznaczyć, że po urodzeniu malucha może pojawić się cukrzyca typu drugiego, jednak nie następuje to od razu, ale po jakimś czasie. Wszystko jednak w głównej mierze zależy od metabolizmy kobiet, który po rozwiązaniu wraca do normy, co minimalizuje ryzyko dalszego chorowania.

Jak leczyć cukrzycę u ciężarnych kobiet?

Leczenie cukrzycy u ciężarnych kobiet polega głównie na zmianie nawyków żywieniowych. Zazwyczaj przyjmuje się założenia diety eliminacyjnej, która polega na odstawieniu konkretnych składników. Ważne jest także codzienne kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz utrzymywanie wskazanej przez lekarza wartości glikemii.

Dieta z pewnością będzie opierać się na zmniejszeniu ilości tłuszczu, a zwiększeniu wartości białka w pożywieniu. Regularne spożywanie posiłków będzie również bardzo istotne. Ich ilość będzie oscylować w około 5 – 7 na dzień. W przypadku pojawienia się hiperglikemii poposiłkowej będzie trzeba wprowadzić insulinoterapię.

Dodaj komentarz