Badania prenatalne inwazyjne – na czym polegają?

Ciąża to wspaniały czas dla kobiety. Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas pełen ekscytacji, ale również i strachu o maluszka. W okresie ciąży kobieta powinna dbać o siebie i regularnie kontrolować swój stan zdrowia. W niektórych przypadkach są zalecane badania prenatalne. W jakim celu się je wykonuje?

Badania prenatalne inwazyjne – co to jest?

Głównym zadaniem badań prenatalnych inwazyjnych jest wykrycie wad wrodzonych u płodu. Ryzyko powikłań po tego typu badaniach jest niewielkie, a ich skuteczność określa się na 99,9%. Dzięki nim można potwierdzić lub wykluczyć chorobę genetyczną u rozwijającego się płodu. Badania prenatalne inwazyjne w Rzeszowie wykonuje się w celu wykrycia najpowszechniejszych chorób genetycznych. Należą do nich: zespół Edwardsa, Downa, Turnera, Patau, mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa czy rdzeniowy zanik mięśni. Badanie polega na nakłuciu przez lekarza brzucha i pobraniu określonego materiału do badania. Może to być na przykład tkanka łożyska. Nakłucie jest minimalne i nie stanowi dla dziecka zagrożenia. 

Jakie są wskazania do wykonania nadań prenatalnych?

Prenatalne badania inwazyjne nie są obowiązkowe, ale istnieją wskazania do ich wykonania. Klinika ginekologiczna w Rzeszowie wykonuje badania prenatalne inwazyjne u pacjentek, u których występuje wyższe niż zazwyczaj ryzyko wystąpienia wady wrodzonej. Wskazaniem może być wiek przyszłej mamy – ciąża po 35. roku życia, dodatni wynik testu podwójnego lub potrójnego czy nieprawidłowy wynik USG przesiewowego. Urodzenie w przeszłości dziecka z wadą wrodzona lub metaboliczną jest również wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania. Wady chromosomowe u rodziców czy anomalie chromosomowe płodu w poprzednich ciążach są wskazaniem do wykonania badań prenatalnych. O koniecznych ich wykonania decyduje lekarz, który prowadzi ciążę i ma dostęp do pełnej historii medycznej pacjentki. 

Badania prenatalne inwazyjne są wykonywane w ostateczności. Są to badania skomplikowane, które wymagają pełnego zespołu lekarzy, czuwającymi nad bezpieczeństwem pacjentki. 

Dodaj komentarz